شروع مطالعات باستان شناختی در 21 محوطه تاریخی

باستان شناسان مطالعات باستان شناختی شامل کاوش، گمانه زنی برای معین عرصه و پیشنهاد حریم، مستندنگاری و... را در 21 محوطه تاریخی فرهنگی در نقاط مختلف کشور در دو هفته گذشته شروع کردند.

شروع مطالعات باستان شناختی در 21 محوطه تاریخی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث قرهنگی و گردشگری، مجوز مطالعات باستان شناختی مورد اشاره توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طی نامه هایی به مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ گردیده است.

این مجوزها شامل هفت مورد کاوش در محوطه های باستانی مختلف از جمله ترخان آباد، استرک جوشقان، مجموعه دستکند زیرزمینی کترق، تل آجری و ... است.

براساس این مجوزها شش محوطه تاریخی نیز شامل تپه جمالو، محوطه عمادالدین تپه بلوار، معدن شاکین و... گمانه زنی و معین عرصه می شوند.

بنا به این گزارش محوطه معدن شاکین، مستندسازی و مورد آنالیز باستان شناسی قرار می گیرد و قلعه بمپور نیز مستندنگاری و گمانه زنی می گردد.

گمانه زنی اضطراری روستای گنج کش، گمانه زنی و نمونه برداری از رسوبات دشت ورامین، گمانه زنی به منظور پاسخگویی به استعلام اراضی حاشیه اتوبان شهید کرمی شهرری و گمانه زنی اضطراری برای پاسخگویی به استعلام اراضی روستای قمی آباد شهرری از برنامه های دیگری است که باستان شناسان در دستور کار خود قرار دارند.

آنالیز باستان شناسی دهستان زهوای پایین بوئین زهرا، بازنگری و آنالیز شناسایی محوطه های باستانی نهاوند، خواناسازی و مستند نگاری و حفاظت چاله حفاری غیرمجاز قلعه دختر بازه هور مشهد از جمله برنامه های آنالیز باستان شناسی است که مجوز آنها توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر گردیده است.

منبع: میراث آریا

به "شروع مطالعات باستان شناختی در 21 محوطه تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مطالعات باستان شناختی در 21 محوطه تاریخی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید