کشف یک آنتی بیوتیک شگفتی ساز!

به گزارش وبلاگ اندورید، ایرنا نوشت: محققان پزشکی یک آنتی بیوتیک تازه با نام دینوباکتین را به وسیله غربال محاسباتی شناسایی و کشف کردند که در مرحله آزمایشی روی موش ها توانسته است عفونت ناشی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را نابود کند.

کشف یک آنتی بیوتیک شگفتی ساز!

از سال های پیش این تصور وجود داشته که آنتی بیوتیک ها یک درمان معجزه وار برای عفونت های باکتریایی هستند. اما بسیاری از پاتوژن ها در طول زمان تحول یافته و در برابر آنتی ییوتیک مقاوم شده اند و از این رو کوشش برای ساخت داروهای نو به یک احتیاج فوری تبدیل شده است. محققانی از دانشگاه بازل (Basel) بخشی از یک تیم بین المللی بودند که از تحلیل محاسباتی برای برای شناسایی یک آنتی بیوتیک نو و شناخت حالت عملکرد آن استفاده کردند. این تحقیقات گام مهمی در مسیر ساخت داروهای نو و نیرومند است.

بیشتر بخوانید:

عکس | بحرین مالک اولین نسخه ماشین شگفت انگیز مک لارن !

تصاویر | عجیب ترین حیوانات جهان!

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از شمار فزاینده باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک به عنوان یک پاندمی خاموش یاد می نماید. اوضاع وقتی بدتر می گردد که بدانیم در دهه های اخیر داروهای نو زیادی وارد بازار نشده است. حتی الان، امکان درمان مناسب همه عفونت ها وجود ندارد و بیماران با خطر بعضی لطمات رو به رو هستند.

برای توقف توسعه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک به مواد نو فعال بطور فوری احتیاج است. یک کشف مهم به تازگی به وسیله تیمی به رهبری محققان دانشگاه شمال شرقی در بوستون (آمریکا) و پروفسور سباستین هیلر از دانشگاه بازل انجام شد. نتایج این تحقیق در نشریه نیچر میکروبیولوژی منتشر شده است.

محققان این آنتی بیوتیک نو با نام دینوباکتین (Dynobactin) را به وسیله رویکرد غربال محاسباتی کشف کردند. این ترکیب باکتری های گرام منفی/مقاوم به دارو و آنتی بیوتیک (Gram-negative) را می کُشد که شامل بسیاری از پاتوژن های مقاوم و خطرناک می گردد.

تیم (گروه) هیلر سال گذشته نحوه عملکرد آنتی بیوتیک پپتید تازه کشف شده داروباکتین (Darobactin) را شناسایی کرد. دانش به دست آمده وارد فرایند نظارت برای ترکیبات نو شد. محققان از این حقیقت استفاده کردند که بسیاری از باکتری ها برای مبارزه با یکدیگر پپتیدهای آنتی بیوتیک فراوری می نمایند و این پپتیدها بر خلاف مواد طبیعی، در ژنوم باکتری ها کدگذاری می شوند.

محققان می گویند: ژن ها برای چنین آنتی بیوتیک های پپتید یک خصوصیت مشترک دارند. بر اساس این خصوصیت، رایانه بطور سیستماتیک کل ژنوم باکتری های سازنده چنین پپتیدهایی را غربال می نماید و محققان از همین طریق پیروز به شناسایی دینوباکتین شدند. این محققان در مطالعه خود نشان دادند که این ترکیب نو بسیار موثر است. موش های مبتلا به عفونت های کُشنده ناشی از باکتری های مقاوم با دریافت داروی دینوباکتین از عفونت شدید نجات یافتند.

محققان به وسیله ترکیب متدهای مختلف قادر به تجزیه و تفکیک (resolve) ساختار و نیز مکانیزم عمل دینوباکتین شده اند. این پپتید پروتئین غشای باکتریایی BamA را که نقش مهمی در تشکیل و حفظ پوشش (لفاف) باکتریایی محافظ بیرونی دارد، مسدود می نماید.

این دانشمندان در عین حال در سطح مولکولی دریافتند که فعل و انفعالات دینوباکتین متفاوت از داروباکتین، با BamA واکنش دارد. به وسیله ترکیب خصوصیات خاص شیمیایی این دو، می توان داروهای بالقوه را تا حد بیشتری ارتقا داد و بهینه سازی کرد.

227321

منبع: خبرآنلاین

به "کشف یک آنتی بیوتیک شگفتی ساز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک آنتی بیوتیک شگفتی ساز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید