ژیمناستیک برای بچه ها؛ خوب یا بد؟

به گزارش وبلاگ اندورید، ژینماستیک برای بچه ها مفید بوده، اما والدین باید به این نکته توجه نمایند که سن، جنسیت و آمادگی جسمانی در بازده ورزش ژیمناستیک نقش مهمی دارند. سن مناسب برای آغاز ژیمناستیک چه زمانی است؟ آیا حرکات ژیمناستیک برای کودک خطر آفرین هستند یا خیر؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ژیمناستیک برای بچه ها؛ خوب یا بد؟

وقتی این سوال پیش میاد که کودک شما چه زمانی می تواند انجام حرکات ژیمناستیک را آغاز کند؟ همه چیز بستگی به چند فاکتور دارد. برای مثال، بنا به توصیه آموزشگاه طب تخصص بچه ها در امریکا آغاز جدی ژیمناستیک برای بچه ها می تواند از بازه سنی 2 تا 5 سال آغاز گردد. درست به موازات پیشرفت کلاس های ژیمناستیک و دوره بلوغ کودک، رشد مهارت ورزشی کودک نیز مثل یک موتور عمل می نماید. این آموزشگاه همچنین توصیه می نماید؛ بچه های که محدودیت های خاصی دارند می توانند از بازه سنی 6 الی 9 سال برای آغاز ژیمناستیک اقدام نمایند.

اما توصیه کارشناسان این است که تمرکز کلاس های ورزش ژیمناستیک روی آمادگی بدنی باشد، بدین صورت که یک کودک می تواند کلاس های آموزشی ژیمناستیک را بر اساس قابلیت و توانایی بدنی برای انجام حرکات متفاوت ژیمناستیک آغاز کند؛ این یعنی هنگامی که آمادگی جسمی او قابلیت انجام حرکات ژیمناستیک را پیدا کند.

آیا انجام حرکات ژیمناستیک بچه ها ژیمناست را تهدید می نماید؟

وقتی به این سوال بر می خوریم والدین باید این را بدانند که بچه های که در سنین پایین ژیمناستیک را به صورت جدی دنبال می نمایند، در مقایسه با بچه های که ژیمناستیک را دیرتر آغاز می نمایند، معمولا، زودتر رشد نموده و خطرات و صدمات را زودتر رد می نمایند؛ این بدین معناست که بچه های عظیمتری که آموزش ژیمناستیک را دیرتر آغاز می نمایند، در مقایسه با بچه های که زودتر این آموزش های پایه ای و مرحله رشد و تکوینی را گذرانده اند، ممکن است بیشتر آسیب ببینند. پس آغاز ژینماستیک در سنین پایین تر بهتر است.

خطر بی رمقی و خستگی بیشتر برای بچه های 11 و 12 ساله ای است که حرکات ژیمناستیک را دیر تر آغاز نموده اند. (بچه هایی که آموزش ژیمناستیک را از 11 سالگی و یا بیشتر آغاز نموده اند نسبت به آنهایی که از 9 سالگی و یا زودتر آغاز نموده اند، بیشتر محتمل این هستند که زودتر بی رمق و دلزده شوند). آموزش های جدی ژیمناستیک برخی از مسائل و نارسایی های سلامتی را در سنین جوانی متوقف می نماید، به همین دلیل است که کلاس آگاهی علمی پس رها قبل از انجام تمرینات سخت و جدی آغاز می گردد.

حتی جنسیت نیز می تواند یکی از عوامل آسیب پذیر در تمرینات جدی ژیمناستیک باشد. دخترانی که تمرینات سختی را در دوره کوتاه قبل از بلوغ انجام میدهند اغلب دچار مسائل قاعدگی و عادت ماهانه می شوند، اگرچه دختران در سنین پایین تر که اشتیاق بیشتری برای ژیمناستیک دارند خطرات کمتری در رابطه با مسائل قاعدگی دارند. در ادامه این مسئله را شرح می دهیم.

چه سنی مناسب آغاز ژیمناستیک است؟

جواب: بستگی به اهداف کوتاه مدت یا بلندمدت ژیمناستیک دارد؛ یکی از فاکتورهایی که باید معین گردد به سن کودک بستگی دارد. کودکی که در برنامه ها و کلاس های آموزش ژیمناستیک شرکت می نماید ایا به حرکات ژیمناستیک به عنوان یک هدف کوتاه مدت یا یک فعالیت دائمی یا یک ورزش هدفمند طولانی مدت نگاه می نماید؟! والدین اغلب توصیه می نمایند که خطرات دائم العمر آسیب ها را بسنجیم مخصوصا زمانی که کودک اشتیاق واقعی به ژیمناستیک دارد. بچه های کوچکتر از ده سال ممکن است که نتوانند تشخیص دهند که ایا ژیمناستیک را به عنوان یک هدف کوتاه مدت یا بلند مدت انتخاب نمایند، آنها باید بتوانند در سنین 11 تا 12 سالگی انتخاب نمایند.

به عنوان والدین یک کودک شما باید بدانید ژیمناستیک برای بچه های محافظه کار هستند و در انجام کار ها همواره مراقب هستند، یک ورزش ایده آل است. یک کودک باید هم از نظر جسمی هم از نظر روانی برای تمرینات ژیمناستیک آماده باشد به طور معمول دختران نسبت به پسران هم سن خودشان از نظر جسمی و روانی آمادگی بیشتری برای ژیمناستیک دارند اما این بدین معنا نیست که فرزند پسر شما در سنین جوانی آماده ژیمناستیک نیست.

آیا تمرینات ژیمناستیک قد را کوتاه می نماید؟ برای دختران خوب است؟

جواب منفی است. طبق تحقیقات ژورنال غدد ترشحی و متابولیسم واشنگتن آمریکا (JCEM)، حرکات و تمرینات ژیمناستیک تاثیری بر کاهش قد ندارند. این تحقیقات در بازه سنی 11 تا 23 سال صورت گرفته است. طبق تحقیقات این ژورنال، انجام حرکات ژیمناستیک تنها در رشد استخوانی و بلوغ جنسی دختران تاخیر ایجاد می نماید. البته شدت تمرینات نیز تاثیرگذار است؛ تراکم استخوان ها و بلوغ جنسی، افرادی که تمرینات دشوارتر و بلند مدت تری داشته اند، در مقایسه با افرادی که تمرینات کوتاه مدت و ساده تر داشته اند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته است. بنابراین اگر ورزش ژیمناستیک را به عنوان یک ورزش بلند مدت و حرفه ای برای کودک خود در نظر نگرفته اید، می توانید در سنین 6 تا 9 و قبل از بلوغ جنسی، او را در کلاس های ژیمناستیک ثبت نام کنید.

نتیجه گیری

اگر شما همچنان به جواب این سوال که یک کودک چه زمانی باید ژیمناستیک را آغاز کند فکر می کنید، باید اشتیاق و علاقه کودکتان را نسبت به ورزش تشخیص دهید. اگر شما متوجه شدید که کودک نو پایتان کوشش می نماید تا در حیاط پشتی یا اتاق نشیمن بالا و پایین بپرد و شیطنت کند، ممکن است بعدا و تا قبل از 4 سالگی آمادگی رفتن به کلاس ژیمناستیک را داشته باشد، کودکی که اشتیاقی به چرخش از پهلو نشان نمیدهد حتی ممکن است تا سالها بعدتر هم آمادگی رفتن به کلاس ژیمناستیک را نداشته باشد. به عنوان یک پدر یا مادر شما شاید بخواهید که چند مورد از کلاس های آزمایشی آزاد را آنالیز نموده تا اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به اندازه کافی عظیم شده و برای کلاس های ژیمناستیک آماده است.

علاقه ابتدایی و اولیه کودک به ژیمناستیک از نشانه هایی است که باید به آن توجه کنید، این مهم ترین چیزیست که آمادگی کودک را برای رفتن به کلاس های ژیمناستیک معین می نماید. کلاس های آزمایشی میدتوانند اعتماد به نفس کودک شما را نسبت به آنچه تا کنون انجام میداده افزایش دهد و اگر کودک در این کلاس ها پیروز شد احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کودک در آینده با تمرینات بیشتر در ژیمناستیک پیروز گردد همچنین این کلاس ها می توانند قابلیت و توانایی کودک را زمانی که جراحت دارد و یا دچار بی رمقی شده است معین کند.

هیچ زمان سنی دقیقی برای آغاز ژیمناستیک بچه ها وجود ندارد، فقط بستگی به میزان علاقه کودکتان دارد. اگرچه آغاز ژیمناستیک در سنین پایین ضمانت نماینده علاقه طولانی مدت نیست. بچه ها زیادی هستند که ژیمناستیک را از سنین 11 تا 12 سالگی آغاز نموده اند و همچنان این ورزش را ادامه می دهند تا در کلاس های بین الملی ژیمناستیک پیروز شوند.

منبع: muscleexperts.net

منبع: setare.com

به "ژیمناستیک برای بچه ها؛ خوب یا بد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژیمناستیک برای بچه ها؛ خوب یا بد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید