ماجرای پرواز آبادان-مشهد ، ایرلاین بیش از ظرفیت بلیت فروخته بود؟

به گزارش وبلاگ اندورید، از عصر دیروز ویدئویی در فضای مجازی در حال چرخیدن است که در آن، یکی از مسافران خانم با اشاره به اینکه این پرواز مربوط به آبادان به مشهد است، می گوید ایرلاین مربوطه نه تنها مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر مسافرگیری با 60 درصد ظرفیت را رعایت نکرده بلکه 40 نفر بیش از ظرفیت کامل هواپیما، اقدام به مسافرگیری کرده است.

ماجرای پرواز آبادان-مشهد ، ایرلاین بیش از ظرفیت بلیت فروخته بود؟

در این ویدئو مشاهد می شود برخی مسافران در راهروی هواپیما ایستاده و مترصد جایابی جهت نشستن بر روی صندلی هستند.

این خانم مسافر در این ویدئو اظهار می کند تمام صندلی های هواپیما پر هستند و تعداد مسافران معطل در راهروی هواپیما که فاقد صندلی هستند را هم 30 تا 40 مسافر برآورد می کند. البته با توجه به محدود بودن زاویه دید در این ویدئو، امکان اثبات این اظهارات از طریق ویدئو وجود ندارد.

سازمان هواپیمایی کشوری: از ایرلاین مذکور گزارش خواسته ایم

محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به پیگیری خبرنگار مهر درباره ویدئوی مذکور گفت: به قشم ایر اعلام شده تا هر چه سریع تر گزارشی از اتفاقات این پرواز به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه کند.

وی اضافه نمود: امروز گزارش مذکور تهیه و به سازمان ارائه خواهد شد. ضمن اینکه شرکت هواپیمایی مذکور باید اطلاعیه ای هم در این خصوص منتشر کند و به مردم شرح بدهد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره تصمیم نهایی این سازمان در خصوص برخورد با تخلف احتمالی این ایرلاین شرح داد: باید ابتدا گزارش اتفاق برای ما ارسال شود و اگر تخلف شرکت هواپیمایی مذکور برای ما محرز شد، قطعاً برخورد و جریمه خواهیم کرد.

مدیرعامل ایرلاین: هواپیما مشکل فنی داشت؛ هواپیمای کوچک تر جایگزین شد / ‬ ادعاهای مطرح شده در ویدئو کذب است

خبرنگار مهر از حسن قاسمی، مدیرعامل ایرلاین مذکور پیگیر موضوع شد؛ قاسمی گفت: هواپیمایی که برای این پرواز در نظر گرفته شده و بر اساس آن اقدام به فروش بلیت کرده بودیم، یک فروند ایرباس 320 بود که 60 درصد ظرفیت آن (طبق مصوبه ستاد ملی کرونا) تقریباً کمی بیش از 80 نفر می شود و به همان تعداد هم بلیت به فروش رفته بود.

وی اضافه نمود: برای این تایپ هواپیما، مشکل فنی ایجاد شد و ناچار شدیم یک فروند هواپیمای RJ (از خانواده هواپیماهای BAE) جایگزین کنیم که 60 درصد ظرفیت آن (طبق مصوبه ستاد ملی کرونا)، حدود 70 نفر است؛ از همین رو به مسافران مازاد پیشنهاد دادیم بلیت خود را لغو و وجه بلیت را پس بگیرند که تعدادی از مسافران به این کار رضایت دادند اما متأسفانه مابقی مسافرانی که بلیت خریداری کرده بودند، حاضر به لغو بلیت خود نشدند و اصرار داشتند که سوار هواپیما شوند. به آنها هم شرح دادیم که اگر این تعداد بخواهید سوار هواپیما شوید، ظرفیت پرواز از قانون 60 درصد، اُوِر می شود.

وی شرح داد: پس از آنکه مسافران سوار می شوند، این خانمی که ویدئوی مذکور را تهیه کرده، به دروغ می گوید 40 نفر بیش از ظرفیت سوار شده اند؛ مگر چنین چیزی امکان دارد؟ برای هر صندلی یک ماسک اکسیژن در نظر گرفته شده است من خودم خلبان هستم، اگر برای هر پروازی اتفاق Emergency رخ دهد یا برای مسافران مشکل کمبود اکسیژن پیش بیاید، خلبان باید پاسخگو باشد که چرا برای مسافران، ماسک اکسیژن به تعداد کافی در پرواز نبوده است.

کاپیتان قاسمی با بیان اینکه قبول داریم که در این پرواز بیشتر از 60 درصد مسافر سوار شده است گفت: اما اینکه بیش از ظرفیت هواپیما، بلیت به فروش رفته، کذب است. اصلاً امکان آن وجود ندارد که مسافری بیش از ظرفیت هواپیما سوار شود.

عضو انجمن شرکت های هواپیمایی شرح داد: به نظر می رسد برخی مسافران با انتشار چنین ویدیوهایی قصد دارند تا در مقصد یا پول بلیت را بگیرند یا بلیت مابه ازا دریافت کنند. البته با این حال ما در مشهد، به تعدادی از مسافران، بلیت پرواز مشابه داده ایم.

کاپیتان قاسمی اضافه نمود: همین اتفاق هم برای پرواز برگشت (مشهد-آبادان) هم رخ داد اما چون دیدیم به این شرایط مجدداً دچار می شویم، اجازه سوار شدن بیش از 60 درصد ظرفیت را ندادیم.

وی ادامه داد: قصد داریم با شکایت از این خانم مسافر در پلیس فتا، اعاده حیثیت کنیم.

به گفته مدیرعامل قشم ایر، مدرک پرواز (Load Sheet) موجود است که چه تعداد مسافر در پرواز حضور داشته اند و چه تعداد صندلی خالی مانده بود.

منبع: گردشبان

به "ماجرای پرواز آبادان-مشهد ، ایرلاین بیش از ظرفیت بلیت فروخته بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پرواز آبادان-مشهد ، ایرلاین بیش از ظرفیت بلیت فروخته بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید