قانونی که پس از سال ها اجرایی شد

به گزارش وبلاگ اندورید، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اختصاص هشت هزار مترمربع زمین در پردیس برای ایجاد بایگانی راکد این سازمان و اجرایی شدن این قانون پس از سال ها اطلاع داد.

قانونی که پس از سال ها اجرایی شد

اشرف بروجردی در گفت وگو با وبلاگ اندورید، درباره اختصاص زمین برای ایجاد بایگانی راکد به این سازمان اظهار کرد: همه دستگاه ها موظف هستند تا اسنادشان را به سازمان بفرستند. دستگاه ها با کامیون و بدون رعایت هیچ استانداردی اسناد را تحویل سازمان می دهند. ما این اسناد را دسته بندی و غربال می کنیم. اول اسناد امحایی مانند مکاتبات اداری را جدا می کنیم. بعد اسناد پیش آرشیوی را از میان میلیون ها برگ و سند جدا و نگهداری می کنیم تا زمانی که بازخوانی و دوباره غربال شوند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه نمود: اسناد ملی تاریخ این سرزمین هستند و ضروری است که مورد توجه قرار گرفته و نگهداری شوند تا از آسیب محفوظ بمانند. مخازن فعلی برای نگهداری اسناد پیش آرشیوی کفایت نمی کند، در نتیجه مجبوریم به دنبال بایگانی راکد برای این اسناد برویم. البته این مشکل را در کتابخانه ملی نیز داریم؛ مخازن کتابی ما پنج سال بیشتر را جواب نمی دهد، بعد از پنج سال احتیاج است که دولت اقبالی کند و فضای مخازن کتاب را توسعه بدهد.

او با بیان این که لزوم نگهداری اسناد تا زمان رسیدگی کامل تاکنون دیده نشده است، اعلام کرد: علی رغم این که سال هاست برای ایجاد بایگانی راکد قانون تصویب شده اما تاکنون این کار صورت نگرفته است. بخشی از این قانون مصوب مجلس در سال 1349 است و در سال 1381 زمانی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی در هم ادغام شدند، اصلاحیه آن در مجلس تصویب شد؛ اما به خاطر انبوه کارها و اقداماتی که باید در این جا صورت بگیرد، این قانون کمتر مورد توجه واقع شده است.

بروجردی در ادامه اعلام کرد: از ابتدای سال 1397 اقداماتی در این زمینه انجام دادیم و در طی جلسات متعددی که با استانداری تهران داشتیم، به توافق رسیدیم که هشت هزار مترمربع زمین در پردیس در اختیار ما قرار دهند. این زمین احتیاج به ساخت بر اساس استانداردهای بین المللی دارد تا به صورت بایگانی راکد ملی دربیاید. الان هم در شرایط نقل و انتقال زمین به سازمان هستیم و امیدواریم بتوانیم برای ساخت، بودجه ای را از دولت بگیریم و کاری بکنیم که این ها بتواند مورد بهره برداری و استفاده قرار بگیرد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی سپس اظهار کرد: اگر پول باشد می توان این محل را یک ساله ساخت. مهم این است که بتوان احتیاجهایش را برآورده کرد، یعنی تهیه مخازن عظیم که کارشان نگهداری اسناد است تا از آسیب دیدگی محفوظ بمانند. امیدواریم در دولت تدبیر و امید امکان ساخت بایگانی راکد برای سازمان فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قانونی که پس از سال ها اجرایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونی که پس از سال ها اجرایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید