جف بزوس تا ساعاتی دیگر همراه با سرنشینان رکوردشکن نیو شپرد به فضا می رود

به گزارش وبلاگ اندورید، موشک نیو شپرد بلو اوریجین تا ساعاتی دیگر طی نخستین پرتاب سرنشین دار خود، جف بزوس مدیرعامل پیشین آمازون و برادرش را به همراه دو سرنشین رکوردشکن به فضا خواهد برد.

جف بزوس تا ساعاتی دیگر همراه با سرنشینان رکوردشکن نیو شپرد به فضا می رود

اولین پرتاب سرنشین دار نیو شپرد (New Shepard) برای ساعت 09:00 منطقه زمانی شرقی (17:30 به وقت تهران) برنامه ریزی شده است. طبق اعلام بلو اوریجین (Blue Origin) یک پرواز عادی نیو شپرد حدود 11 دقیقه طول می کشد و ارتباط مستقیم با فضانوردان پس از فرود انجام خواهد شد.

همراه با جف بزوس و برادرش، والی فانک (Wally Funk) هوانورد سابق هم حضور خواهد داشت که بزوس شخصا از او برای حضور در این پرتاب دعوت کرده است. فانک یکی از اعضای برنامه مرکوری 13 (Mercury 13) ناسا بوده که به نام نخستین گروه زنان برای اعزام به فضا آموزش دیده بودند اما در نهایت جنسیت آن ها و امتناع دولت آمریکا برای در اختیار گذاشتن تجهیزات نظامی برای آزمون های نهایی، مانع از اعزام آن ها شد.

اکنون فانک 82 ساله با حضور خود در این پرواز فضایی، رکورد مسن ترین فضانورد را که پیش از این در اختیار جان گلن (John Glenn) برای مأموریت سال 1998 میلادی بود، می شکند. علاوه بر او، جوان ترین فضانورد هم با تنها 18 سال سن در پرواز تاریخی جف بزوس حضور خواهد داشت. الیور دیمن (Oliver Daemen) که قصد دارد از ترم آینده در رشته فیزیک مشغول به تحصیل شود به جای خریدار ناشناس حراج بلو اوریجین انتخاب شده است.

فضانوردان عموما باید شرایط، تحصیلات و تجربه های شغلی و الزامات سلامت خاصی داشته باشند که باعث می شود سن اغلب آن ها بین 30 تا 60 سال باشد. بدین ترتیب فانک و دیمن حتی در میان فضانوردان حرفه ای هم رکوردشکن هستند و احتمالا با پیشرفت بیشتر صنعت گردشگری فضایی، رکوردهای سنی بیش از این هم به چالش کشیده شود.

کپسول و موشک نیو شپرد بلو اوریجین از سایت پرتاب یک (Launch Site One) انجام خواهد شد که منطقه ای دورافتاده در غرب صحرای تگزاس است و هنگام پرتاب همه منطقه ها نزدیک به محل پرتاب بسته خواهد بود.

بزوس که بیشتر برای تأسیس شرکت آمازون (Amazon) شناخته می شود، شرکت بلو اوریجین را در سال 2000 و با هدف فرستادن گردشگران ثروتمند به فضا تأسیس کرد. ارتفاع بالا یکی از چیزهایی است که بلو اوریجین امیدوار است بتواند در آن نسبت به رقیب خود ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) فزونی کسب کند.

ویرجین گلکتیک که در سال 2004 تأسیس شده است، در هفته گذشته پیروز شد بنیان گذار خود ریچارد برانسون (Richard Branson) را به همراه 3 سرنشین دیگر و 2 خلبان، تا لبه فضا بالا ببرد. هرچند در روزهای پیش از آن بلو اوریجین با انتشار یک اینفوگرافیک از طرح ویرجین گلکتیک برای پرواز تا زیر خط کارمان در 100 کیلومتری که به نام مرز بین المللی فضا درنظر گرفته می شود، انتقاد کرده بود.

از سویی گفته می شود که فضانوردان ویرجین گلکتیک با رسیدن به ارتفاع 86 کیلومتری، پروازی بسیار بالاتر از 80 کیلومتری که از طریق ناسا، اداره هوانوردی فدرال و ارتش آمریکا به نام مرز فضا شناخته می شود، تجربه کرده اند.

رقابت میان میلیاردرهای عرصه گردشگری فضایی همچنین بحث گسترده تری را درباره مقرون به صرفه بودن گردشگری فضایی ایجاد کرده است. در یک پرتاب ویرجین گلکتیک هر صندلی 250 هزار دلار هزینه دارد، در حالی که قیمت رزرو صندلی در پرتاب های آینده نیو شپرد هنوز مشخص نیست.

عکس کاور: جف بزوس، برادرش و دو فضانورد رکوردشکن نخستین مأموریت سرنشین دار بلو اوریجین

Credit: Blue Origin

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "جف بزوس تا ساعاتی دیگر همراه با سرنشینان رکوردشکن نیو شپرد به فضا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جف بزوس تا ساعاتی دیگر همراه با سرنشینان رکوردشکن نیو شپرد به فضا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید