بیت کوین واقعا چقدر انرژی مصرف می نماید؟

به گزارش وبلاگ اندورید، امروزه بیت کوین به مقدار یک کشور کوچک انرژی مصرف می نماید. این مطمئنا هشداردهنده به نظر می رسد، اما واقعیت کمی پیچیده تر است.

بیت کوین واقعا چقدر انرژی مصرف می نماید؟

نویسنده در این مقاله چندین تصور غلط رایج پیرامون بحث پایداری بیت کوین را موردبحث قرار می دهد و درنهایت استدلال می نماید که این به جامعه ارز های دیجیتال بستگی دارد که نگرانی های زیست محیطی را بپذیرند و با حسن نیت به کاهش ردپای کربن بیت کوین بپردازند و درنهایت نشان دهند ارزش اجتماعی که بیت کوین ارائه می نماید ارزش منابع مورداحتیاج برای حفظ آن را دارد.

یک صنعت، احتیاجمند مصرف چقدر انرژی است؟ در حال حاضر، سازمان ها در سراسر دنیا با فشار هایی برای محدود کردن مصرف منابع انرژی تجدید ناپذیر و انتشار کربن در جو روبرو هستند.

اما فهمیدن اینکه چقدر مصرف بیش ازحد است، یک سوال پیچیده است که با مباحثی حول اولویت های ما به عنوان یک جامعه درهم آمیخته است. محاسبه اینکه کدام کالا ها و خدمات ارزش صرف این منابع را دارند، درنهایت، واقعا یک مساله ارزشی است.

ازآنجا که ارز های دیجیتال، و به ویژه بیت کوین، اهمیت یافته اند، مصرف انرژی به آخرین نقطه عطف درمبحث جامع تر اینکه ارز های دیجیتال در چه زمینه هایی و برای چه کسانی به واقع مفید هستند تبدیل شده است.

در ظاهر، سوال درباره مصرف انرژی یک سوال منصفانه است. بر اساس گزارش مرکز تامین اقتصادی جایگزین کمبریج (CCAF)، بیت کوین در حال حاضر حدود 110 تراوات ساعت در سال مصرف می نماید که این میزان 55/ 0 درصد از فراوری برق دنیای یا تقریبا معادل مصرف انرژی سالانه کشور های کوچکی مانند مالزی یا سوئد است. این مطمئنا انرژی زیادی به نظر می رسد.

اما یک سیستم پولی مجاز به مصرف چه میزان انرژی است؟

پاسخ شما احتمالا بستگی به احساستان درباره بیت کوین دارد. اگر فکر می کنید بیت کوین هیچ فایده ای به جز پشتیبانی از بازی پانزی (کلاهبرداری با تبلیغ سود های غیرمتعارف و نجومی) یا استفاده به عنوان وسیله ای برای پولشویی ندارد، پس منطقی است که نتیجه گیری کنیم مصرف هر میزان انرژی بی فایده است.

اگر شما یکی از ده ها میلیون نفر در سراسر دنیا هستید که از آن به عنوان ابزاری برای فرار از سرکوب پولی، تورم یا کنترل سرمایه استفاده می کنید، به احتمال زیاد فکر می کنید انرژی بسیار خوب مصرف شده است.

اینکه احساس کنید بیت کوین ادعای معتبری بر منابع جامعه دارد، به میزان ارزشی که فکر می کنید بیت کوین برای جامعه ایجاد می نماید خلاصه می گردد.

بااین حال، اگر قرار است این بحث را دنبال کنیم، باید روشن کنیم که بیت کوین چگونه انرژی مصرف می نماید. درک مصرف انرژی بیت کوین ممکن است سوالات مربوط به مفید بودن بیت کوین را پاسخ ندهد.

اما می تواند به درک اینکه هواداران بیت کوین در حقیقت درباره چه میزان تاثیر زیست محیطی صحبت می نمایند، یاری کند. به طور خاص، چند تصور غلط کلیدی وجود دارد که ارزش پرداخته شدن دارند.

مصرف انرژی معادل انتشار کربن نیست: ابتدا یک تمایز مهم بین میزان انرژی مصرفی یک سیستم و میزان کربنی که منتشر می نماید وجود دارد.

درحالی که مشخص مصرف انرژی نسبتا ساده است، نمی توانید انتشار کربن مرتبط را بدون دانستن ترکیب دقیق انرژی، یعنی ترکیب منابع مختلف انرژی مورداستفاده به وسیله رایانه های استخراج بیت کوین، استنتاج کنید. به عنوان مثال، یک واحد انرژی آبی اثرات زیست محیطی بسیار کمتری نسبت به همان واحد انرژی سوخت زغال سنگ خواهد داشت.

تخمین مصرف انرژی بیت کوین نسبتا آسان است: شما فقط می توانید به هش ریت آن (کل قدرت محاسباتی ترکیبی مورداستفاده برای استخراج بیت کوین و پردازش تراکنش ها) نگاه کنید و سپس درباره احتیاج های انرژی سخت افزاری که ماینر ها استفاده می نمایند، حدس های دقیقی بزنید؛ اما تشخیص انتشار کربن آن بسیار دشوارتر است.

بر اساس این داده ها، CCAF می تواند منابع انرژی را که ماینر ها بر اساس کشور و در بعضی موارد براساس استان استفاده می کردند، حدس بزند. اما مجموعه داده آن ها شامل همه استخر های ماینینگ نمی گردد و به روز نیست و همچنان ترکیب انرژی واقعی بیت کوین را برایمان روشن نمی نماید.

علاوه بر این، بسیاری از تحلیل های با مشخصات بالا، ترکیب انرژی را در سطح کشور تعمیم می دهند که منجر به شکل گیری تصویری نادرست از کشور هایی مانند چین می گردد که منظره انرژی بسیار متنوعی دارد.

درنتیجه، تخمین ها از درصد انرژی های تجدید پذیری که در استخراج بیت کوین استفاده می شوند، بسیار فرق دارد.

بیت کوین می تواند از انرژی ای استفاده کند که سایر صنایع نمی توانند

یکی از عوامل کلیدی که مصرف انرژی بیت کوین را از بسیاری از صنایع دیگر متفاوت می نماید این است که بیت کوین در هرجایی قابل استخراج است.

تقریبا تمام انرژی مورداستفاده در سراسر دنیا باید نسبتا نزدیک به کاربران نهایی آن فراوری گردد، اما بیت کوین چنین محدودیتی ندارد و ماینر ها را قادر می سازد تا از منابع انرژی استفاده نمایند که برای بیشتر کاربرد های دیگر غیرقابل دسترسی هستند.

یکی از راه های امیدوارنماینده برای استخراج کربن خنثی، گاز طبیعی شعله ور است. فرآیند استخراج نفت امروزه میزان قابل توجهی گاز طبیعی را به عنوان یک انرژی فرعی آزاد می نماید که بدون اینکه وارد شبکه گردد، محیط زیست را آلوده می نماید.

اما استخراج نمایندگان بیت کوین از داکوتای شاقتصادی تا سیبری از این فرصت استفاده نموده اند تا از این منبع بی فایده عایدی کسب نمایند و حتی بعضی از شرکت ها در حال آنالیز راه هایی برای کاهش بیشتر انتشار این گاز ها با احتراق به شیوه ای کنترل شده تر هستند.

البته، این هنوز یک عامل جزئی در عرصه استخراج بیت کوین امروزی است، اما محاسبات پشت سر هم نشان می دهد گاز طبیعی شعله ور شده درفرآیند استخراج نفت در ایالات متحده و کانادا به تن هایی برای اجرای کل شبکه بیت کوین کافی است.

اگر بخواهیم منصف باشیم، پولی سازی گاز طبیعی مازاد با بیت کوین همچنان باعث انتشار گاز های گلخانه ای می گردد و بعضی استدلال نموده اند که این عمل حتی به عنوان یارانه ای به صنعت سوخت های فسیلی عمل می نماید و شرکت های انرژی را تشویق می نماید تا بیش ازآنچه در غیر این صورت ممکن است در استخراج نفت سرمایه گذاری نمایند.

اما عایدی استخراج نمایندگان بیت کوین در مقایسه با تقاضای سایر صنایعی که به سوخت های فسیلی متکی هستند، بسیار کمتر است و بعید است که آن تقاضای خارجی به این زودی ها از بین برود.

با توجه به این واقعیت که استخراج نفت همچنان ادامه دارد و در آینده قابل پیش بینی نیز ادامه خواهد یافت، بهره برداری از یک محصول جانبی طبیعی این فرآیند (و به طور بالقوه حتی کاهش اثرات زیست محیطی آن) یک نکته مثبت است.

استخراج بیت کوین انرژی بسیار بیشتری نسبت به استفاده از آن مصرف می نماید

نحوه فراوری انرژی یک قطعه از معادله است؛ اما حوزه دیگری که در آن باور های غلط رایج است، نحوه مصرف انرژی بیت کوین است و اینکه چگونه ممکن است در طول زمان تغییر کند.

بسیاری از روزنامه نگاران و دانشگاهیان درباره هزینه انرژی هر تراکنش بالای بیت کوین صحبت می نمایند، اما این معیار گمراه نماینده است. اکثریت قریب به اتفاق انرژی مصرفی بیت کوین در طول فرآیند استخراج اتفاق می افتد.

پس از انتشار سکه ها، انرژی مورداحتیاج برای اعتبارسنجی تراکنش ها حداقل است. به این ترتیب، صرفا نگاه کردن به کل مصرف انرژی بیت کوین تا به امروز و تقسیم آن بر تعداد تراکنش ها منطقی نیست بیشتر آن انرژی برای استخراج بیت کوین استفاده می گردد.

نه برای پشتیبانی از تراکنش ها؛ و این ما را به آخرین تصور اشتباه مهم راهنمایی می نماید: اینکه هزینه های انرژی مرتبط با استخراج بیت کوین به رشد تصاعدی ادامه خواهد داد.

رشد مهارنشدنی بعید است

ازآنجا که ردپای انرژی بیت کوین به سرعت رشد نموده است، مردم گاهی اوقات تصور می نمایند درنهایت کل شبکه های انرژی را کنترل می نماید. این فرضیه یک مطالعه گسترده در سال 2018 بود که اخیرا در نیویورک تایمز ذکر شد و این ادعای تکان دهنده را عنوان نمود که بیت کوین می تواند زمین را تا 2 درجه سانتی گراد گرم کند.

اما علت خوبی وجود دارد که باور کنیم این اتفاق نخواهد افتاد. اول، همان طور که در بسیاری از صنایع رایج شده است، ترکیب انرژی بیت کوین هرسال کمتر متکی به کربن است.

در ایالات متحده، استخراج نمایندگانی که به طور فزاینده ای بر ESG متمرکز شده اند، سهم بازار را به دست آورده اند و چین اخیرا استخراج مبتنی بر زغال سنگ در مغولستان داخلی، یکی از بزرگ ترین منطقه ها به جای مانده سنگین زغال سنگ را ممنوع نموده است.

در همان زمان، بسیاری از سازمان ها در صنعت معدن ابتکاراتی مانند Crypto Climate Accord - با الهام از توافق نامه آب وهوای پاریس - برای حمایت و تعهد به کاهش ردپای کربن بیت کوین راه اندازی نموده اند؛ و البته، ازآنجا که گزینه های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی کارآمدتر می شوند و درنتیجه برای استخراج مفیدتر می شوند، بیت کوین می تواند یک انگیزه جدی برای استخراج نمایندگان برای ساخت این فناوری ها باشد.

درک این نکته مهم است که بسیاری از نگرانی های زیست محیطی اغراق آمیز یا بر اساس فرضیات ناقص یا سوءتفاهم از نحوه عملکرد پروتکل بیت کوین است.

یعنی وقتی می پرسیم آیا بیت کوین ارزش تاثیرات زیست محیطی اش را دارد تاثیر منفی واقعی که ما درباره آن صحبت می کنیم به احتمال زیاد بسیار کمتر ازآنچه فکر می کنید هشداردهنده است.

اما نمی توان انکار کرد که بیت کوین (تقریبا مانند هر چیز دیگری که به ارزش جامعه ما می افزاید) منابع را مصرف می نماید. مانند هر صنعت دیگری که انرژی مصرف می نماید.

جامعه ارز های دیجیتال باید این نگرانی های زیست محیطی را بپذیرد و با حسن نیت مقابله کند تا ردپای کربن بیت کوین را کاهش دهد و درنهایت نشان دهد که ارزش اجتماعی ارائه شده به وسیله بیت کوین ارزش منابع مورداحتیاج برای حفظ آن را دارد.

منبع: hbr

مترجم: سمیرا حسینی

منبع: فرارو

به "بیت کوین واقعا چقدر انرژی مصرف می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیت کوین واقعا چقدر انرژی مصرف می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید