افراد درونگرا و عادت های غیرعادی و متمایز آنها را بیشتر بشناسید!

به گزارش وبلاگ اندورید، مطالب بسیار زیادی در خصوص رفتار ها و عادت های افراد درونگرا وجود دارد، اما در خصوص انگیزه های واقعی پشت این رفتار ها اطلاعات زیادی وجود ندارد.

افراد درونگرا و عادت های غیرعادی و متمایز آنها را بیشتر بشناسید!

به گزارش، درونگرا ها بابت رفتار های غیرعادی شان که معمولا اطرافیان را گیج می نماید معروف اند. درونگرا ها کار هایی انجام می دهند و خصوصیاتی دارند که به نظر خودشان منطقی است، اما در نظر سایر افراد منطقی و درست به نظر نمی رسد. بیشتر اوقات این رفتار ها و ویژگی ها به نحوه عملکرد مغز درونگرا ها مربوط می شود. درونگرا ها به دنبال جلب توجه به وسیله شیوه های خاصی نیستند بلکه فقط می خواهند در منطقه امن و آرام خود راحت بمانند!

در ادامه به یک سری از رفتار های درونگرا ها می پردازیم که در خصوص دلایل این رفتار ها کمتر صحبت شده است:

اگر فرد درونگرایی در اطراف خود داشته باشید احتمالا متوجه شده اید که او تمایلی به صحبت کردن با تلفن ندارد. بله بیشتر درونگرا ها از تماس های تلفنی اجتناب می کنند یا دست کم ترجیح می دهند از سایر شیوه های ارتباطی استفاده کنند. وقتی انتظار هیچ تماس تلفنی یا مهمانی را ندارید صدای زنگ تلفن یا زنگ در می تواند واقعا وحشتناک به نظر برسد! این احساس به مفهوم فضای شخصی برمی شود که برای تمام افراد درونگرا، مقوله مقدسی است.

تماس تلفنی از سوی یک غریبه یا دیدار با کسی که آشنایی با او ندارید و حالا پشت در خانه تان است مثل این است که کسی به معبد مقدس و ساکت فرد درونگرا حمله نموده است. گویی کسی میخواهد هارمونی کامل و بی عیب سکوت و خلوت مورد علاقه فرد درونگرا را تهدید کند و به هم بریزد. هر فرد درونگرایی هر کاری می نماید تا از محدوده خلوت و آرام خود به خوبی محافظت کند، بنابراین از قرار دریافت در موقعیت هایی که گفتیم به هر طریقی شده اجتناب می نماید.

درونگرا ها به زمانی برای تجزیه و تحلیل موقعیت و فکر کردن به آن برای نشان دادن بهترین واکنش ممکن احتیاج دارند. به همین دلیل است که آن ها ارتباطات نوشتاری را به ارتباطات کلامی ترجیح می دهند. ارتباطات غیرکلامی به درونگرا ها این فرصت را می دهد تا فکر کنند و افکار خود را به بهترین نحو ممکن ابراز کنند. تماس تلفنی به درونگرا ها فرصت پردازش فکری را نمی دهد.

شرایطی که یک درونگرا احتیاج پیدا می نماید تماس تلفنی با کسی برقرار کند می تواند پریشان کننده باشد. گاهی شاید بیست دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا او شهامت و آمادگی لازم برای تلفن کردن را پیدا کند. چرا درونگرا ها برای تماس تلفنی تا این اندازه مشکل دارند؟ به طور کلی، درونگرا ها از اتفاقات غیرمنتظره خوششان نمی آید و به همین دلیل از تماس تلفنی با غریبه ها یا افرادی که خوب آن ها را نمی شناسند فرار می کنند. به هر حال آن ها نمی دانند مصاحبهی شان چگونه پیش می رود و به کجا ها قرار است کشیده شود!

درونگرا ها به ارتباطات غیرکلامی تمایل بیشتری دارند که شامل زبان بدن، حالات چهره و سایر فحوا های رفتاری می شود. درونگرا ها خوب می توانند منظور دیگران را بفهمند و متوجه ریزترین تناقضات در رفتارهای شان هستند که عدم صحت یا دروغگویی را لو می دهند؛ بنابراین منطقی به نظر می رسد که علاقه ای به صحبت کردن با کسی که او را نمی بینند ندارند! یک درونگرا هنگام صحبت با تلفن احساس می نماید مهمترین ابزار ارتباطی خود را از دست داده است.

اگر یک درونگرا هستید با خودتان روراست باشید: چند بار پیش آمده که آشنایی را در خیابان دیده اید و سعی نموده اید جلوی دید او قرار نگیرید یا وانمود کنید اصلا متوجه او نیستید؟ شاید هم پشت قفسه های فروشگاه پنهان شده اید یا صورت خود را پوشانده اید. اصلا شاید قبل از خارج شدن از خانه، پشت پنجره می روید و چک می کنید کسی در محوطه ساختمان نباشد تا مجبور به رودرویی با او نشوید.

چرا رودررو شدن با یک آشنا به درونگرا ها احساس بدی می دهد؟ جوابش ساده است؛ آن ها دوست ندارند مجبور به مکالمه شوند. درونگرا ها دوست دارند مصاحبه های هدف دار با افرادی داشته باشند که طرز فکری تقریبا شبیه خودشان دارند و می توانند به آن ها اعتماد کنند؛ بنابراین یک گپ محبت آمیز و کوتاه با موضوعات پیش پا افتاده و سوال های الکی مورد علاقه شان نیست. درونگرا ها تنها زمانی دوست دارند صحبت کنند که واقعا چیزی برای گفتن داشته باشند، نه صرفا به این دلیل که قوانین روابط اجتماعی آن ها را ملزم می نماید چند جمله ای رد و بدل کنند. برای همین ترجیح می دهند از راستا عبور یک فرد آشنا در خیابان پنهان شوند تا وادرا به این مصاحبه های به نظر آن ها بیخودی نشوند.

بعضی از روش هایی که یک درونگرا برای محافظت از خود در برابر دنیای بیرون استفاده می نماید می تواند رفتار هایی واقعا عجیب باشد. مثلا هدفون در گوشش می گذارد در حالی که به چیزی گوش نمی دهد یا اینکه مثلا در دستشویی پنهان می شود. تمام این رفتار ها برای محافظت از خود در برابر تعاملات اجتماعی غیرضروری اند! مثلا اگر شما بخواهید در خیابان از کسی آدرس بپرسید مطمئنا سراغ کسی که هدفون در گوشش گذاشته نمی روید. اینطور نیست؟ درونگرا ها این چیز ها را خوب می دانند بنابراین این رفتار ها صرفا شیوه ای برای محافظت از منطقه امن و آرام شان است.

درونگرا ها نمی توانند مدت زمان زیادی در میان جمع باشند و به زمانی برای شارژ کردن انرژی خود احتیاج دارند. به همین دلیل چند دقیقه فاصله دریافت از جمع (مثلا به بهانه دستشویی!) به آن ها یاری می نماید از دنیای بیرون جدا شوند و انرژی بگیرند.

یکی دیگر از رفتار های عجیب درونگرا ها که تقریبا همه با آن آشنا هستند، رد کردن دعوت است به این بهانه که کار مهمی دارند. اما در واقع در خانه اند و فیلم تماشا می کنند یا کتابی می خوانند. هر درونگرایی می داند که خیلی وقت ها در زندگی اش راحت تر است که بگوید کاری دارد تا اینکه به دیگران شرح بدهد چرا در خانه ماندن بیشتر برایش لذت بخش است تا مهمانی رفتن! این خصوصیت نیز ارتباط نزدیکی با شیوه عملکرد مغز درونگرا ها دارد.

مغز یک درونگرا بیشتر به یک فرارسان عصبی به نام استیل کولین وابسته است در حالی که مغز یک برونگرا به دوپامین وابسته است. دوپامین به مراکز لذت و پاداش در مغز مربوط است و اساسا وادارمان می نماید به پاداش های بیرونی توجه و آن ها را دنبال کنیم، مثلا ارتباطات اجتماعی یا ماجرا های هیجان انگیز ورزشی. یعنی از آنجایی که درونگرا ها وابستگی به ترشح دوپامین ندارند، تعاملات اجتماعی برای شان کمتر لذتبخش است.

به همین دلیل برای یک درونگرا، فعالیت های نسبتا انفرادی بسیار جذاب تر و لذتبخش تر است، مثلا پیاده روی در پارک یا خواندن یک کتاب؛ بنابراین یک درونگرا اغلب ترجیح می دهد در خانه بماند تا اینکه در دورهمی ها شرکت کند. او از بودن با خودش بیشتر لذت می برد تا از بودن با دیگران!

همانطور که دیدید تمام رفتار های عجیب و غریب درونگرا ها دلایلی کاملا منطقی پشت شان دارند و هر درونگرایی نیز این مسئله را به خوبی می داند. حالا چیزی که سخت و چالش برانگیز است، شرح و تفهیم آن به افراد برونگرای خانواده و دور و بری هاست. البته کسانی که در کنار یک درونگرا زندگی می کنند به مرور با خصوصیات این تیپ افراد آشنا شده و آن ها را درک می کنند و شخصیت درونگرا ها برای شان قابل تحسین نیز می شود.

اگر می خواهید با یک درونگرا رابطه خوبی داشته باشید لطفا اصول زیر را رعایت کنید!

درونگرا ها نیز مانند بقیه افراد به روابط محبت آمیز احتیاج دارند، اما با قوانین خاص خودشان!

لطفا سرزده به خانه من نیایید مگر اینکه یک کار بسیار حیاتی داشته باشید!

بیشتر برونگرا ها مسئله ای ندارند اگر ناگهان و بی خبر پشت در خانه شان حاضر شوید و با روی خوش در را به روی تان باز می کنند، اما برای درونگرا ها اینطور نیست. آن ها برای روبرو شدن با دیگران به زمانی برای آماده شدن احتیاج دارند. برا درونگرا ها خانه، یک مکان واقعا خصوصی است که در آن از لاک دفاعی خود بیرون آمده و احساس راحتی و امنیت می کنند.

اگر قرا است فقط من و شما با هم صحبت کنیم و همدیگر را ببینیم پس لطفا دیگران را دعوت نکنید!

ما درونگرا ها انرژی محدودی برای تعامل با دیگران داریم و دوست داریم مصاحبهی دو نفره ما واقعا مفید و معنادار باشد بنابراین دوست نداریم نفر سومی وارد این ارتباط شود.

ما را تشویق به حرف زدن و به اشتراک گذاشتن افکارمان کنید!

پنج رفتار عجیب درونگرا ها و علت این رفتار ها

بیشتر درونگرا ها اعتراف می کنند که اغلب دوست دارند تشویق به حرف زدن شوند، مخصوصا وقتی که در میان گروهی از افرادی قرار دارند که آن ها را نمی شناسند. درونگرا ها تا زمانی که از آن ها سوال نشود، در خصوص افکار و عقاید خود حرفی نمی زنند. این طبیعت آنهاست که افکارشان را پیش خود نگه دارند مگر اینکه فرصت مناسبی برای ابراز آن ها پیدا کنند. پس با پرسیدن سوال های به جا و مناسب، درونگرا ها را تشویق به حرف زدن کنید.

وقتی ساکت می شویم و به فکر فرو می رویم لطفا ما را قضاوت نکنید

دنیای درون یک درونگرا، زنده و فعال و شفاف است و همه چیز را عمیقا پردازش می کنند؛ بنابراین خیلی وقت ها غرق رویاپردازی یا افکار خود می شوند و ممکن است ناگهان سکوت کنند. پس لطفا با یک حرکت ناگهانی آن ها را از دنیای شان بیرون نکشید و نپرسید: چرا اینقدر ساکتی؟ یا کجا ها سیر می کنی؟ برگرد پیش ما روی زمین!.

انتظار نداشته باشید زود به زود با شما تماس بگیریم

درونگرا ها برخلاف برونگرا ها هر روز با دوستان و اعضای خانواده تماس نمی گیرند یا به آن ها پیغام نمی دهند یا هر آخر هفته سراغ شان نمی روند؛ و این معنی اش این نیست که آن ها را فراموش نموده اند. آن ها منتظر فرصتی هستند تا اوقات بهتری با شما داشته باشند.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "افراد درونگرا و عادت های غیرعادی و متمایز آنها را بیشتر بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد درونگرا و عادت های غیرعادی و متمایز آنها را بیشتر بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید