نتایج یک پژوهش؛ روزه گرفتن، درمان تازه پیشگیری از چاقی

به گزارش وبلاگ اندورید، طبق داده های سازمان دنیای بهداشت، چاقی بیش از 650 میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار داده و در معرض خطر انواع بیماری ها قرار می دهد.

نتایج یک پژوهش؛ روزه گرفتن، درمان تازه پیشگیری از چاقی

بر اساس تحقیقات ارائه شده، روزه گرفتن از طلوع صبح تا غروب آفتاب به مدت 30 روز باعث افزایش سطح پروتئین هایی می گردد که نقش مهمی در بهبود مقاومت به انسولین و محافظت در برابر خطرات ناشی از رژیم غذایی پرچرب و پر قند دارند.

به گزارش sciencedaily؛ این مطالعه که بر اساس اعمال روزه داری ماه رمضان، یک تمرین معنوی برای مسلمانان است، یک رویکرد درمانی نو بالقوه برای بیماری های مرتبط با چاقی، از جمله دیابت، سندرم متابولیک و بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) ارائه می نماید.

طبق داده های سازمان دنیای بهداشت، چاقی بیش از 650 میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار داده و در معرض خطر انواع بیماری ها قرار می دهد.

تغذیه و روزه داری می تواند به طور چشمگیری بر نحوه فراوری و استفاده از پروتئین هایی که برای کاهش مقاومت به انسولین و حفظ وزن بدن ضروری هستند، تأثیر بگذارد. بنابراین، زمان بندی مناسب برای صرف وعده های غذایی می تواند موضوع مهمی برای افرادی باشد که با چاقی دست و پنجه نرم می نمایند.

در این راستا پژوهشی انجام شد که متشکل از 14 فرد سالم بود که 30 روزِ ماه رمضان را (به مدت 15 ساعت در روز) روزه می گرفتند. از شرکت نمایندگان، قبل از شروع روزه داری، در هفته چهارم روزه داری و یک هفته بعد از روزه گرفتن، نمونه خون گرفته شد.

نتایج این نمونه ها نشان داد که سطوح تروپومیوزین (TPM) 1، 3 و 4 افزایش یافته است؛ تروپومیوزین ها پروتئین هایی هستند که در حفظ سلول های سالم، ترمیم سلول ها و در واکنش بدن به انسولین نقش مهمی دارند.

تروپومیوزین 3، نقش کلیدی در افزایش حساسیت به انسولین ایفا می نماید که به سلول های بدن اجازه می دهد از گلوکز خون به طور مؤثرتری استفاده نمایند و قند خون را کاهش دهند.

این نتایج، افزایش قابل توجهی در فرآورده های پروتئینی ژن تروپومیوزین 3 در شروع ماه و نیز یک هفته پس از ماه رمضان را نشان دادند. نتایج مشابهی درمورد فرآورده های پروتئینی ژن های تروپومیوزین 1 و 4 نیز یافت شد.

سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت: ما در حال توسعه تحقیقات خود برای بیماران مبتلا به سندرم های متابولیکی و NAFLD هستیم تا معین کنیم آیا این نتیاج برای سایر شرایط ها نیز تکرار می گردد یا نه.

مطابق مطالعات اولیه، ما معتقدیم که روزه داری می تواند یک مداخله به صرفه برای درمان افرادِ دچار بیماری های مرتبط با چاقی باشد. بر اساس تحقیقات اولیه، ما معتقدیم که روزه گرفتن یک مداخله مفید در درمان افرادی باشد که با مسائل مرتبط با چاقی دست و پنجه نرم می نمایند.

منبع: فرادید

به "نتایج یک پژوهش؛ روزه گرفتن، درمان تازه پیشگیری از چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج یک پژوهش؛ روزه گرفتن، درمان تازه پیشگیری از چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید