فراوری الکترودهای جوشکاری با پوشش نانو

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی در حوزه تجهیزات جوشکاری فعالیت دارد. این شرکت الکترودهای جوشکاری با پوشش قلیایی مقاوم در برابر جذب رطوبت فراوری و به بازار عرضه می نماید.

فراوری الکترودهای جوشکاری با پوشش نانو

ترک هیدروژنی از جمله عیوب جوشکاری محسوب می گردد که اغلب در منطقه متأثر از حرارت جوشکاری (HAZ) اتفاق افتاده، کیفیت ناحیه جوشکاری شده را به شدت کاهش می دهد و می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد؛ از این رو جلوگیری از بروز این گونه عیوب همیشه دارای اهمیت بوده است.

یکی از عوامل بروز این عیب ورود رطوبت به فلز جوش به وسیله پوشش الکترود در هنگام استفاده از الکترودهای قلیایی در جوشکاری است. فراوری الکترودهای مقاوم به رطوبت و رسیدن به ملزومات استاندارد AWS A5.1 همیشه موردنظر شرکت های فراوریکننده الکترود بوده است. فناوری نانو و استفاده از نانوذرات در فرمولاسیون پوشش الکترودهای قلیایی یکی از راه های برطرف این چالش است.

برای فراوری این الکترودها پس از توزین و مخلوط کردن مواد اولیه اقدام به اضافه کردن نانوذرات به چسب نموده و چسب حاوی ماده نانو به مخلوط خشک اضافه و با آن ترکیب می گردد.

با اکسترود مخلوط تر نهایی بر روی مغزی فولادی الکترود و فراوری الکترود روکش دار و پخت الکترودها در کوره محصول نهایی آماده عرضه به مصرف کنندگان می گردد. ماده نانو افزوده شده با انجام پیوند شیمیایی با پیوندهای مولکولی موجود در چسب سبب حذف پیوندهای آزاد شده و در این صورت جذب هیدروژنی از این طریق صورت نمی گیرد. به همین دلیل روکش این الکترودها در برابر جذب آب مقاوم می گردد.

این الکترودها و دیگر الکترودهای قلیایی با استحکام های بیشتر و همچنین الکترودهای مورد استفاده برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، در صنایع مختلف از جمله ساخت تجهیزات و سیستم های لوله کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، دفاع، کشتی سازی و سازه کاربرد فراوان دارند.

این شرکت با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و متخصصان مجرب فراوریکننده انواع مواد جوشکاری شامل الکترودهای پوشش دار، فلاکس های زیرپودری، سیم های توپودری، سیم های توپر با آلیاژهای مختلف (پایه فولادی- پایه نیکلی- پایه آلومینیوم) است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری الکترودهای جوشکاری با پوشش نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری الکترودهای جوشکاری با پوشش نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید