بخش هایی از پادگان 06 تهران پارک می گردد

به گزارش وبلاگ اندورید، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آخرین توافقات برای واگذاری بخش هایی از پادگان 06 به شهرداری تهران برای تبدیل آن به فضای سبز اطلاع داد.

بخش هایی از پادگان 06 تهران پارک می گردد

به گزارش ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی با اشاره به اقدامات و توافقات شهرداری تهران برای خروج پادگان ها از پایتخت اظهار کرد: از زمان تصویب طرح جامع ساماندهی تهران (اتک) در سال 72 بحث انتقال پادگان ها به خارج از شهر مطرح و مقرر شد یک سری از پادگان ها به خارج از شهر منتقل شوند که تعدادی هم انتقال پیدا کردند. در طرح جامع سال 1386، روی برخی از این پادگان ها کاربری هم گذاشتند که کمی کار را پیچیده و مشکل کرد.

وی در شرح این مسئله ادامه داد: وقتی تنها بحث پادگان مطرح بود برای انتقال آنها یک قانون مشخص وجود داشت که مشخص تکلیف نموده چگونه پادگان تملک گردد و اگر قرار است دستگاهی مانند شهرداری فضا را بخرد ملک معوضی که در خارج از شهر در اختیار می گذارد چه ویژگی هایی باید داشته باشد. اما زمانی که کاربری تعریف کردند، شرایط عوض و حق و حقوق ایجاد می گردد.

معاون شهردار تهران در ادامه به موضوع پادگان 06 پرداخت و مطرح کرد: در دوره پیشین در خصوص این پادگان توافقاتی در شهرداری صورت گرفت مبنی بر اینکه یک میلیون و 600 هزار متر مربع بنا داده گردد؛ این میزان شاید به اندازه جمعیت یک شهر 60 هزار نفری باشد که حجم انبوهی از ترافیک را به همراه دارد.

گلپایگانی با بیان اینکه با اجرای این توافق، پادگان ها نه تنها به ارتقای کیفیت زندگی یاری نمی کردند بلکه به ضد خود در این شرایط تبدیل می شدند، ادامه داد: این توافق آن موقع به کمیسیون ماده 5 رفت و به یک میلیون و 200 هزار متر مربع کاهش پیدا کرد، بعد از آن به شورای عالی معماری و شهرسازی رفت و در آن جا در خصوص چهار محور بحث شد.

وی گفت: توجه به موضوعات تاریخی، طبیعی، ترافیک، حمل و نقل و کاهش بارگذاری در این شورا مورد تاکید نهاده شد؛ در آن جا هم روی یک میلیون متر مربع توافق شد، منوط بر اینکه این پارامترها رعایت گردد.

معاون شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافقات اخیر مدیریت شهری با ارتش مطرح کرد: در ماه های گذشته بحث مفصلی را با ارتش شروع کردیم، خوشبختانه رویکرد امرای عالی رتبه ارتش و مقامات وزارت دفاع در این زمینه با شهرداری تهران همسو است. علی رغم اینکه ارتش با زمین های خود می تواند بخشی از کمبودهای خود را تامین کند و میراثی است که به این ارگان رسیده است، تمایل دارد فضای پادگان 06 را به تهران هدیه دهد و شهرداری تهران آن را تجهیز کند.

گلپایگانی توضیح داد: در طرحی که پیشتر تهیه شده بود نسبت سطح اشغال، 30 به 70 بود اما این نسبت تفکیک شده نبود؛ یعنی با وجود اینکه 30 درصد سطح اشغال تعریف شده بود، 70 درصد باقی مانده عملا حیاط آن 30 درصد محسوب می شد. ما خواستیم در این خصوص تجدید نظر گردد و 70 درصد شهرداری کاملا مجزا و بناهایی که در آن وجود دارد، کاملا حفظ گردد و بارگذاری ترافیکی بالایی تعریف نگردد.

وی با تاکید براینکه پادگان 06 هویت تاریخی دارد و به بخشی از خاطره جمعی مردم این کشور تبدیل شده است چرا که چند نسل از مردم ایران در این مکان دوران سربازی خود را گذراندند، گفت: براساس آخرین توافقات با ارتش، میزان بارگذاری به شدت کم شده است؛ امیدوارم در آینده نزدیک در خیابان پاسداران پارک 35 هکتاری که تقریبا به اندازه پارک ملت است را به مردم تهران هدیه کنیم.

معاون شهردار تهران تاکید نمود: در حال حاضر، توافق نهایی میان شهرداری و ارتش انجام شده، اما اجرای آن موکول به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی است. ما نامه شهردار تهران در این مورد را برای رییس شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال کردیم و امیدواریم در آن جا تصویب گردد.

گلپایگانی در خاتمه در پاسخ به این سوال که واگذاری بخشی از پادگان 06 به شهرداری برای تبدیل به پارک چه زمانی اتفاق می افتد، توضیح داد: دوست داشتیم به مناسبت عید غدیر این هدیه را به مردم تهران دهیم که میسر نشد، اما در آینده نزدیک شاهد این اتفاق خواهیم بود.

به گزارش شهرنوشت، پادگان 06 تهران در شمال شرق و در منطقه پاسداران در مساحتی بالغ بر 52 هکتار واقع شده است که در اجرای قانون طرح انتقال پادگان ها از شهر، طرح انتقال آن نیز در دستورکار نهاده شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بخش هایی از پادگان 06 تهران پارک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش هایی از پادگان 06 تهران پارک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید